webshop tuinkenner.png

ideal-logo.jpg


 e kenmerken.jpg

tuinplanten database

 

logo natuurmonumenten.jpg

 

logo vogelbescherming.jpg


 wereldnatuurfonds.JPG

logo vroege vogels.jpg

Greenpeace+logo.jpg

twitter.jpg windowsmail.gif

Volg ons op twitter

 

Weer Breda

© MeteoConsult

Balkon en terrasplanten algemeen

Tuinkenner; Balkon en terrasplanten

 

Kuipplanten  thb_datura.jpg

 

Een mooie kuipplant begint al bij de juiste keuze van de pot, een gat onderin, de juiste potgrond en door het jaar heen bemesten. Hierdoor ontstaat er een regelmatige groei en met de juiste middelen ook een prachtige bloei. Vergeet niet om eens per twee jaar de potgrond te vervangen. Tegelijkertijd wortelsnoei toepassen geeft nieuwe groei en bloei-impulsen.thb_gardenpot.jpg

 

Voorjaar

Nachtvorst: Als planten in het voorjaar vroeg zijn uitgelopen, is afdekken tegen nachtvorst noodzakelijk.

Een plant die nog een onvoldoende wortelstelsel heeft of in pot staat  kan door de sterk uitdrogende vrieskou (vooral bij ijzige schrale wind) geen water meer opnemen, zeker niet als ook alle aarde bevroren is. Hierdoor kunnen zelfs winterharde planten bevriezen. Hortensia’s bevriezen niet zo gauw, maar verdrogen dus als er geen water meer naar de bovengrondse delen vervoerd kan worden. Voorkom daarom te sterke uitdroging door bij strenge vorst de plant goed af te dekken met bv plastic, of stro. Bij voorkeur noppenfolie.

 

Geraniums, fuchsia’s en andere overwinterende balkon- en terrasplanten naar buiten brengen na  IJsheiligen (half mei) daarvoor kan het nog altijd plotseling gaan vriezen. thb_geranium.jpg

Overjarige balkonplanten wel nu al voorbereiden op hun verblijf in de open lucht. Ze moeten afgehard worden, opdat ze de koude dagen goed kunnen doorstaan en snel tot bloei kunnen komen.

De geraniums, datura’s, lantana’s, abutilons, fuchsia’s, enz. kun je nu flink terugsnoeien. Let er op dat alles wat dood of verdroogd is weggesnoeid wordt, maar dat er minstens een paar stevige scheuten blijven staan. Ook lichtgele lange verse scheuten worden weggeknipt.
fuchsia.jpg
De planten die in vorm gesnoeid zijn moeten met extra aandacht en zorg terug in de vorm gezet worden. Daarna worden de planten in hun bestaande potgrond op een warme, beschermde plaats in de openlucht geplaatst, maar niet in de volle zon. Bij vorst moet je ze wel afdekken. Planten die ingekuild waren (zoals bv fuchia’s) kunnen direct in nieuwe aarde gezet worden. De overige planten gaan we verpotten zodra de groei er goed inzit. Ze zullen daar dan weinig last van ondervinden en vlot doorgroeien. Start dan ook met bemesten. Werk organische mestkorrels door de potgrond en ga bijvoeden met Xardin kuipplantenmest.
Dit bevat natuurlijke sporenelementen, suikers en kali, wat resulteert in zeer rijke bloei en een mooie donkergroene bladkleur. Sommige kuipplanten die extreem hard groeien hebben regelmatig extra mest nodig. Geef deze om de 4 weken Xardin bordermest.
thb_canna.jpg

Ideaal voor balkons met weinig ruimte zijn speciale bakken die aan het balkonhek hangen. Ook potten die aan de regenpijp worden geklikt, nemen nauwelijks ruimte in. Voor een hanging basket is overal wel een plekje te vinden. Op een etagère of tafeltje kun je heel wat bloeiende planten kwijt. Ook een boompje op stam, waarbij aan de voet andere beplanting wordt gezet, werkt ruimtebesparend.

Schaduw                                                                                                                                         

Gelukkig hoeft een balkon of een terras met weinig zonuren er niet saai en kleurloos uit te zien. Bloeiende planten zoals fuchsia, vlijtig liesje, begonia en tabaksplanten kunnen zelfs flink wat schaduw verdragen.

 

Bijen en vlinders

Wanner u ook bijen en vlinders wilt aantrekken met uw balkon/kuipplanten, is het aan te raden om o.a. kruidachtige planten toe te passen.  Deze hebben een grote aantrekkingskracht op allerlei soorten vliesvleugeligen, zweefvliegen, bijen en talrijke vlindersoorten.thb_vlinder.jpg

Voorbeelden: salie (Salvia officinalis), bergbonekruid (Satureja montana). keukentijm (Thymus vulgaris),  kattekruid (Nepeta faassenii) en citroenmelisse (Melissa officinalis). Ze houden van een zonnige standplaats. Wanneer je alleen de jonge scheuten oogst, kunnen de overige in bloei komen om als voedsel voor de insecten te dienen.. Ook verschillende rotsplanten komen in aanmerking, zoals verschillende Alyssumsoorten (A. saxatile en A. montanum), Sedumsoorten en bv Capanula soorten.

 

Bemesting

In het voorjaar

5 gram Xardin Bordermest per liter onbemeste!* potgrond                                    

0,5% Xardin kuipplantenmest ( 50 ml. op 10 ltr. water)      

1 x per 2 weken

 

In de zomer

3 gram Xardin Bordermest per liter potgrond

1% Xardin kuipplantenmest ( 100 ml. op 10 ltr. water )     

1 x per 2 weken                                                                                                 

               

*Bij bemeste potgrond in het voorjaar niets toevoegen behalve bij de datura

Ziekten en plagen 

Zie de border.  thb_luizen.jpg